ROHM VS100VLNVWMTR Uni-Directional TVS Diode, 200 W PMDE
RS Stock No.: 246-3991Brand: ROHMManufacturers Part No.: VS100VLNVWMTR
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Brand
ROHM
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Diode Configuration
Single
Minimum Breakdown Voltage Vbr
114V
Mount Type
Surface, Through Hole
Package Type
PMDE
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
100V
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
200W
Minimum Operating Temperature
-55°C
ESD Protection
Yes
Maximum Peak Pulse Current Ippm
1.2A
Clamping Voltage VC
162V
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
1mm
Standards/Approvals
RoHS, IEC 61000-4-2
Series
VS
Length
2.3mm
Automotive Standard
No
Maximum Reverse Leakage Current
0.1μA
Click here to find out more
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Brand
ROHM
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Diode Configuration
Single
Minimum Breakdown Voltage Vbr
114V
Mount Type
Surface, Through Hole
Package Type
PMDE
100V
200W
Minimum Operating Temperature
-55°C
ESD Protection
Yes
1.2A
Clamping Voltage VC
162V
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
1mm
Standards/Approvals
RoHS, IEC 61000-4-2
Series
VS
Length
2.3mm