TDK-Lambda Embedded Switch Mode Power Supply SMPS, JWS50-12/A, 12V dc, 4.3A, 51.6W, 1 Output, 120 → 330 V dc, 85
RS Stock No.: 278-6223Brand: TDK-LambdaManufacturers Part No.: JWS50-12/A
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Output Voltage
12V dc
Output Current
4.3A
Power Rating
51.6W
Number of Outputs
1
Input Voltage
120 → 330 V dc, 85 → 265 V ac
Mounting Type
Chassis Mount
Package Type
Enclosed
Length
159mm
Width
85mm
Depth
37mm
Efficiency
76%
Weight
350g
Minimum Temperature
-10°C
Maximum Temperature
+60°C
Country of Origin
Malaysia
Product details
50-150W, Universal Input, Single/Triple O/P, JWS & JWT Series
Power factor correction on all units
Adjustable output voltage
EMC meets EN55011, EN55022-B, FCC-B, VCCI-B for conducted and radiated emission
Over voltage/overcurrent protection
Fully regulated output
Supplied complete with cover; (JWS50 de-rates to 60% @ 55°C, JWS75/100/150 de-rates to 60% @ 50°C)
Operating temperature range –10°C to 45°C (can be increased with the cover removed)
Approvals
TUV, UL Recognised Component for Canada & US
Standards
EN60950, UL1950
You may be interested in
TDK-Lambda, HWS50A-12, 4.3A
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
You may be interested in
TDK-Lambda, HWS50A-12, 4.3A
Technical Document
Specifications
Output Voltage
12V dc
Output Current
4.3A
Power Rating
51.6W
Number of Outputs
1
Input Voltage
120 → 330 V dc, 85 → 265 V ac
Mounting Type
Chassis Mount
Package Type
Enclosed
Length
159mm
Width
85mm
Depth
37mm
Efficiency
76%
Weight
350g
Minimum Temperature
-10°C
Maximum Temperature
+60°C
Country of Origin
Malaysia
Product details
Adjustable output voltage
Fully regulated output