TDK-Lambda, ZWS50BAF-12/A, 4.3A
RS Stock No.: 126-3504Brand: TDK-LambdaManufacturers Part No.: ZWS50BAF-12/A
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
SMPS Output Current
4.3A
Width
36mm
Country of Origin
Malaysia
Product details
TDK-Lambda 50W to 1500W Switch Mode AC-DC Power Supply - ZWS-BAF Series
Wide range AC input
Compact design
Active power factor correction
Efficiency of up to 90%
High input transient protection
3kVac input to output isolation
Wide operating temperature range of -10 to +70°C, allowing 100% load operation in a 50°C environment
Convection cooled
Over current and over voltage protection
PFC compliance: Meets EN61000-3-2 (Typically 0.98/0.93)
EMC compliance: EN55011/EN55022-B, FCC-B, VCCI-B
Standards
UL60950-1, CSA60950-1, EN60950-1, EN50178 (OV II)
Switch Mode - TDK-Lambda
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
SMPS Output Current
4.3A
Width
36mm
Country of Origin
Malaysia
Product details
Wide range AC input
Compact design
Active power factor correction
Efficiency of up to 90%