TE Connectivity 100Ω Wire Wound Resistor 7W ±5% EP7WS100RJ
RS Stock No.: 762-9513PBrand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: EP7WS100RJ
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
100Ω
Power Rating
7W
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Series
EP(Small)
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Maximum Operating Temperature
+155°C
Minimum Operating Temperature
-55°C
Country of Origin
Thailand
Product details
EP(Small) Series Anti Surge Resistor, Axial
Power rating 1W to 10W
Smaller in size than the standard series for the same power rating
Specially designed and tested for Surge Imunity
Flame resistant coating
Ceramic Wirewound, Axial - 1W to 17W
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Resistance
100Ω
Power Rating
7W
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Series
EP(Small)
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Maximum Operating Temperature
+155°C
Minimum Operating Temperature
-55°C
Country of Origin
Thailand
Product details
Power rating 1W to 10W
Flame resistant coating