TE Connectivity HCL165J120RCX, 120 Ω 100 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 254-3809Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HCL165J120RCX
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
120Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
100W
Series
HCL165
Package/Case
165
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
-80 to 200 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Flying Leads
Overall Length
165mm
Overall Height
7.25mm
Overall Width
41.3mm
Standards/Approvals
RoHS, UL
Country of Origin
Czech Republic
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Resistance
120Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
100W
Series
HCL165
Package/Case
165
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
-80 to 200 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Flying Leads
Overall Length
165mm
Overall Height
7.25mm
Overall Width
41.3mm