TE Connectivity TE2000B220RJ, 220 Ω 2 kW Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 701-5872Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: TE2000B220RJ
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
220Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
2kW
Series
TE
Package/Case
Tubular
Packaging
Box
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+440 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
560mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
255°C
Overall Height
119mm
Overall Width
60mm
Standards/Approvals
No
Product details
High Power Wire Wound Resistor TE Series 2000W
Mullite Coated and high Power Rating
Corrugated Ribbon Element for Rapid Cooling
3x Overload for 5 Seconds
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Resistance
220Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
2kW
Series
TE
Package/Case
Tubular
Packaging
Box
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+440 ppm/°C
Automotive Standard
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
560mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
255°C
Overall Height
119mm
Overall Width
60mm
Standards/Approvals
Product details