TE Connectivity TE500B22RJ, 22 Ω 500 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 701-5734Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: TE500B22RJ
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
22Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
500W
Series
TE
Packaging
Box
Package/Case
Tubular
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+440 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
360mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
255°C
Overall Height
101mm
Overall Width
50mm
Standards/Approvals
No
Product details
High Power Wire Wound Resistor TE Series 500W
Mullite Coated and a high Power Rating
Corrugated Ribbon Element for Rapid Cooling
3x Overload for 5 Seconds
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Resistance
22Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
500W
Series
TE
Packaging
Box
Package/Case
Tubular
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+440 ppm/°C
Automotive Standard
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
360mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
255°C
Overall Height
101mm
Overall Width
50mm
Standards/Approvals
Product details