Timeguard Round Round LED Bulkhead Light, 25 W, 230V ac Lamp Supplied, IP65, LEDBHR25W
RS Stock No.: 909-8182Brand: TimeguardManufacturers Part No.: LEDBHR25W
brand-logo
View all in Bulkhead Lights
Technical Document
Specifications
Product Type
Bulkhead Light
Shape
Round
Power
25W
Housing Material
Die Cast
Colour Temperature
5000k
Voltage
230V ac
Lamp Type
LED
Luminous Flux
1580lm
Colour
Cool White
Lamp Supplied
Yes
Sub Type
LED Bulkhead
Series
LEDBHR25W
Lifespan
3year
Minimum Operating Temperature
-10°C
Length
220mm
Maximum Operating Temperature
40°C
Width
220mm
Depth
80mm
Diameter
80mm
Standards/Approvals
CE Approved
IP Rating
IP65
Lamp Shape
Round
Diffuser Finish
White
Country of Origin
China
Product details
Timeguard LED Round Bulkhead Lights
Features and Benefits
Energy Saving; instantly bright like halogens but with only 20% of the running costs
Wide light diffusion pattern
Robust diecast housing with tough polycarbonate lens
IP65 Waterproof rating
Exterior Amenity Bulkheads
View all in Bulkhead Lights
Stock information temporarily unavailable.
Product Type
Bulkhead Light
Shape
Power
25W
Housing Material
Die Cast
Colour Temperature
5000k
Voltage
230V ac
Lamp Type
LED
Luminous Flux
1580lm
Colour
Cool White
Lamp Supplied
Yes
Sub Type
LED Bulkhead
Series
LEDBHR25W
Lifespan
3year
Minimum Operating Temperature
-10°C
Length
220mm
Maximum Operating Temperature
40°C
Width
220mm
Depth
80mm
Diameter
80mm
Standards/Approvals
CE Approved
IP Rating
IP65
Lamp Shape
Diffuser Finish
White
Country of Origin
China
Product details
Features and Benefits