Vishay 600 V 1 A Diode General Purpose 2-Pin DO-204AL 1N4005E-E3/54
RS Stock No.: 902-6468Brand: VishayManufacturers Part No.: 1N4005E-E3/54
brand-logo
View all in Schottky Diodes & Rectifiers
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Product Type
Diode
Mount Type
Through Hole
Package Type
DO-204AL
Maximum Continuous Forward Current If
1A
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
600V
Diode Configuration
Single
Series
1N4005
Rectifier Type
General Purpose
Pin Count
2
Peak Reverse Current Ir
5μA
Maximum Forward Voltage Vf
1.1V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
30A
Maximum Operating Temperature
150°C
Length
5.2mm
Height
2.7mm
Standards/Approvals
No
Automotive Standard
No
Country of Origin
China
Product details
Vishay 1N4001-1N4007 General Purpose Plastic Rectifiers
The Vishay 1N4001 to 1N4007 range of 1A rectifier diodes are designed for general purpose applications. They come in a plastic DO-204AL (DO-41) package with 25.4mm tin-plated leads.
Features:
Low forward voltage drop
Low leakage current
High forward surge capability
What is it used for?
What is the operating junction temperature?
-50°C to +150°C
Versions Available (with repetitive peak reverse voltages):
1N4001 - 50V
1N4002 - 100V
1N4003 - 200V
1N4004 - 400V
1N4005 - 600V
1N4006 - 800V
1N4007 - 1000V
Diodes and Rectifiers, Vishay Semiconductor
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Brand
Vishay
Product Type
Diode
Mount Type
Through Hole
Package Type
DO-204AL
1A
600V
Diode Configuration
Single
Series
1N4005
Rectifier Type
General Purpose
Pin Count
2
Peak Reverse Current Ir
5μA
Maximum Forward Voltage Vf
1.1V
Minimum Operating Temperature
-55°C
30A
Maximum Operating Temperature
150°C
Length
5.2mm
Height
2.7mm
Standards/Approvals
Automotive Standard
Country of Origin
China
Product details
Features:
Low forward voltage drop
Low leakage current
High forward surge capability
What is it used for?
-50°C to +150°C
1N4001 - 50V
1N4002 - 100V
1N4003 - 200V
1N4004 - 400V
1N4005 - 600V
1N4006 - 800V
1N4007 - 1000V