Vishay 220μF Electrolytic Capacitor 35V dc, Through Hole - MAL216050221E3
RS Stock No.: 122-9113Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL216050221E3
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
220µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
13 (Dia.) x 22mm
Depth
22mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
13mm
Maximum Operating Temperature
+150°C
Lifetime
1000h
Lead Pitch
5mm
Tolerance
±20%
Ripple Current
600mA
Series
160 RLA
Polarised
Polar
Leakage Current
80 μA
Dissipation Factor
0.1%
Country of Origin
Austria
Product details
Vishay 160 RLA series, Radial, Enhanced High Temperature Aluminium Electrolytic Capacitors
Features
Highly reliable with high stability
AEC – 200 qualified
Very low ESR
Polarised aluminium electrolytic capacitors, non -solid electrolyte
Radial leads, Cylindrical aluminium case with pressure relief, with blue PET Sleeve
Charge and discharge proof
Standards
AEC – 200 qualified
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Bag
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
220µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
13 (Dia.) x 22mm
Depth
22mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
13mm
Maximum Operating Temperature
+150°C
Lifetime
1000h
Lead Pitch
5mm
Tolerance
±20%
Ripple Current
600mA
Series
160 RLA
Polarised
Polar
Leakage Current
80 μA
Dissipation Factor
0.1%