Vishay SMCJ40CA-E3, Bi-Directional TVS Diode, 1500W, 2-Pin SMC
RS Stock No.: 165-2622Brand: VishayManufacturers Part No.: SMCJ40CA-E3
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Direction Type
Bi-Directional
Diode Configuration
Single
Maximum Clamping Voltage
64.5V
Minimum Breakdown Voltage
44.4V
Mounting Type
Surface Mount
Package Type
SMC
Maximum Reverse Stand-off Voltage
40V
Pin Count
2
Peak Pulse Power Dissipation
1500W
Maximum Peak Pulse Current
23.3A
Number of Elements per Chip
1
Minimum Operating Temperature
-55 °C
Dimensions
7.11 x 6.22 x 2.42mm
Maximum Operating Temperature
+150 °C
Height
2.42mm
Width
6.22mm
Test Current
1mA
Maximum Reverse Leakage Current
1µA
Length
7.11mm
Country of Origin
China
Product details
TRANSZORB® Transient Voltage Suppressors SMT Bidirectional 1500W, Vishay Semiconductor
Transient Voltage Suppressors, Vishay Semiconductor
Click here to find out more
You may be interested in
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Direction Type
Bi-Directional
Diode Configuration
Single
Maximum Clamping Voltage
64.5V
Minimum Breakdown Voltage
44.4V
Mounting Type
Surface Mount
Package Type
SMC
40V
Pin Count
2
Peak Pulse Power Dissipation
1500W
Maximum Peak Pulse Current
23.3A
Number of Elements per Chip
1
Minimum Operating Temperature
-55 °C
Dimensions
7.11 x 6.22 x 2.42mm
Maximum Operating Temperature
+150 °C
Height
2.42mm
Width
6.22mm
Test Current
1mA
1µA
Length
7.11mm
Country of Origin
China
Product details