XP Power Switching Power Supply, ECE80US36 36V dc, 2.22A, 2.89 A, 80 W, Input 85V ac to 264V ac
RS Stock No.: 126-2022Brand: XP PowerManufacturers Part No.: ECE80US36
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
36V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
PCB
Power
80W
Minimum Operating Temperature
-40°C
SMPS Output Current
2.22, 2.89A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
28mm
Length
91.4mm
Weight
260g
Standards/Approvals
Width
45.7mm
Efficiency
87%
Series
ECE
Maximum Input Voltage
264V ac
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Product details
XP Power - ECE80 Series
Features and Benefits
• Ultra small size
• Single outputs 12 to 48 V
• Encapsulated
• Peak load capability
• Green Power
• High active mode efficiency
• Low no load power consumption
Standards
XP Power - AC-DC Power Supplies
Stock information temporarily unavailable.
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
36V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
PCB
Power
80W
Minimum Operating Temperature
-40°C
SMPS Output Current
2.22, 2.89A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
28mm
Length
91.4mm
Weight
260g
Standards/Approvals
Width
45.7mm
Efficiency
87%
Series
ECE
Maximum Input Voltage
264V ac
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Product details
XP Power - ECE80 Series
Features and Benefits
• Ultra small size
• Single outputs 12 to 48 V