XP Power Switching Power Supply, ECL30UD02-S 2 Output 15V dc, 1A, 30 W, Input 85V ac to 264V ac
Maximum Output Voltage
15V dc
Number of Outputs
2
Mount Type
Chassis
Power
30W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
1A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
28.5mm
Length
96mm
Weight
175g
Standards/Approvals
Width
40mm
Efficiency
83%
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
1A
Minimum Input Voltage
85V ac
The ECL series from XP Power offers an excellent range of single, dual and triple output, 5 W to 30 W, AC-DC power supplies. These ultra-compact power supplies are available in open-frame PCB, open-frame chassis mount, encapsulated PCB and encapsulated chassis mount versions. The range attributes less than 0.3 W no load input power, peak load capability and a high efficiency of up to 84%.
5 W to 30 W AC-DC power supplies
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 84%
-20 °C to +70 °C Operating temperature
XP Power
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Maximum Output Voltage
15V dc
Number of Outputs
2
Mount Type
Chassis
Power
30W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
1A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
28.5mm
Length
96mm
Weight
175g
Standards/Approvals
Width
40mm
Efficiency
83%
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
1A
Minimum Input Voltage
85V ac
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 84%