Microchip DSPIC30F6014-20I/PF, 16bit dsPIC Microcontroller, dsPIC30F, 20MHz, 144 kB Flash, 80-Pin TQFP
RS Stock No.: 823-7768Brand: MicrochipManufacturers Part No.: DSPIC30F6014-20I/PF
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical Document
Specifications
Family Name
dsPIC30F
Package Type
TQFP
Mounting Type
Surface Mount
Pin Count
80
Device Core
dsPIC
Data Bus Width
16bit
Program Memory Size
144 kB
Maximum Frequency
20MHz
RAM Size
8.192 kB
USB Channels
0
Number of PWM Units
8
Number of SPI Channels
2
Number of UART Channels
2
Number of USART Channels
0
Number of CAN Channels
Number of I2C Channels
1
Typical Operating Supply Voltage
2.5 → 5.5 V
Height
1.05mm
Number of LIN Channels
Dimensions
14 x 14 x 1.05mm
Pulse Width Modulation
8 x 16 bit
Program Memory Type
Flash
Width
14mm
Number of Ethernet Channels
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Length
14mm
ADCs
1 (16 x 12 bit)
Maximum Number of Ethernet Channels
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Instruction Set Architecture
RISC
Number of ADC Units
1
Number of PCI Channels
Country of Origin
Philippines
Product details
dsPIC30F Digital Signal Controller
The dsPIC30F Digital Signal Controllers offer the performance of a DSP with the simplicity of an MCU. The dsPIC30F is best suited for applications that benefit from a wide operating voltage (2.5 to 5.5V), extremely low standby current, integrated EEPROM and for designers that prefer 5V operation due to systems considerations. The 30MIPS dsPIC30F variants integrate SMPS peripherals, motor control peripherals and a Codec interface that enable efficient digital power converters, advanced motor control algorithms and speech and audio applications. Small package DSCs with high performance ADC are well suited for smart sensing applications.
Click here to find out more
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Family Name
dsPIC30F
Package Type
TQFP
Mounting Type
Surface Mount
Pin Count
80
Device Core
dsPIC
Data Bus Width
16bit
Program Memory Size
144 kB
Maximum Frequency
20MHz
RAM Size
8.192 kB
USB Channels
Number of PWM Units
8
Number of SPI Channels
Number of UART Channels
Number of USART Channels
Number of CAN Channels
Number of I2C Channels
2.5 → 5.5 V
Height
1.05mm
Number of LIN Channels
Dimensions
14 x 14 x 1.05mm
Pulse Width Modulation
8 x 16 bit
Program Memory Type
Flash
Width
14mm
Number of Ethernet Channels
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Length
14mm
ADCs
1 (16 x 12 bit)
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Instruction Set Architecture
RISC
Number of ADC Units
Number of PCI Channels
Country of Origin
Philippines
Product details