STMicroelectronics STLQ015M30R, 1 Linear Voltage, Voltage Regulator 150mA, 3 V 5-Pin, SOT-23
RS Stock No.: 188-9308Brand: STMicroelectronicsManufacturers Part No.: STLQ015M30R
brand-logo
View all in Voltage Regulators
Technical Document
Specifications
Regulator Type
Linear Voltage
Maximum Output Current
150mA
Number of Outputs
1
Output Voltage
3 V
Line Regulation
±0.01 %/V
Accuracy
±3%
Load Regulation
±0.002 %/mA
Mounting Type
Surface Mount
Quiescent Current
7µA
Package Type
SOT-23
Pin Count
5
Output Type
Fixed
Dimensions
2.95 x 1.6 x 1.3mm
Maximum Input Voltage
5.5 V
Height
1.3mm
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Minimum Input Voltage
1.5 V
Maximum Operating Temperature
+125 °C
Length
2.95mm
Width
1.6mm
Click here to find out more
View all in Voltage Regulators
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Regulator Type
Linear Voltage
Maximum Output Current
150mA
Number of Outputs
1
Output Voltage
3 V
Line Regulation
±0.01 %/V
Accuracy
±3%
Load Regulation
±0.002 %/mA
Mounting Type
Surface Mount
Quiescent Current
7µA
Package Type
SOT-23
Pin Count
5
Output Type
Fixed
Dimensions
2.95 x 1.6 x 1.3mm
Maximum Input Voltage
5.5 V
Height
1.3mm
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Minimum Input Voltage
1.5 V
Maximum Operating Temperature
+125 °C
Length
2.95mm
Width
1.6mm