Microchip ATTINY25V-10PU, 8bit AVR Microcontroller, ATtiny, 10MHz, 2 kB, 128 B Flash, 8-Pin PDIP
RS Stock No.: 696-2305Brand: MicrochipManufacturers Part No.: ATTINY25V-10PU
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical Document
Specifications
Family Name
ATtiny
Package Type
PDIP
Mounting Type
Through Hole
Pin Count
8
Device Core
AVR
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
2 kB, 128 B
Maximum Frequency
10MHz
RAM Size
128 B
USB Channels
0
Number of PWM Units
1
Number of SPI Channels
1
Number of USART Channels
0
Number of UART Channels
Number of I2C Channels
Typical Operating Supply Voltage
1.8 to 5.5 V
Number of CAN Channels
Length
10.16mm
ADCs
4 x 10 bit
Width
0.28in
Pulse Width Modulation
6 x 8 bit
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Height
4.95mm
Number of LIN Channels
Dimensions
0.4 x 0.28 x 0.195in
Program Memory Type
Flash
Number of Ethernet Channels
Number of PCI Channels
Instruction Set Architecture
RISC
Number of ADC Units
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Product details
8-Bit tinyAVR® Microcontrollers
Small for applications where size is critical
Capacitive Touch
Fast and code efficient
High integration
1.8V to 5.5V operation (ATtiny43U)
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Family Name
ATtiny
Package Type
PDIP
Mounting Type
Through Hole
Pin Count
8
Device Core
AVR
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
2 kB, 128 B
Maximum Frequency
10MHz
RAM Size
128 B
USB Channels
Number of PWM Units
Number of SPI Channels
Number of USART Channels
Number of UART Channels
Number of I2C Channels
1.8 to 5.5 V
Number of CAN Channels
Length
10.16mm
ADCs
4 x 10 bit
Width
0.28in
Pulse Width Modulation
6 x 8 bit
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Height
4.95mm
Number of LIN Channels
Dimensions
0.4 x 0.28 x 0.195in
Program Memory Type
Flash
Number of Ethernet Channels
Number of PCI Channels
Instruction Set Architecture
RISC
Number of ADC Units
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Product details
Capacitive Touch
Fast and code efficient
High integration